Bezpieczne i anonimowe przeglądanie internetu

Bezpieczne i anonimowe przeglądanie Internetu

 

Korzystając na co dzień z Internetu wielokrotnie pozostawiasz w różnych miejscach ślady swojej aktywności sieciowej. Twój adres IP oraz Twoja lokalizacja są zapisywane w logach serwerów sieciowych stron, które odwiedzasz. Jeśli korzystasz z publicznych, niezabezpieczonych sieci WiFi, Twoje dane z laptopa, tableta czy smartfona mogą zostać przechwycone przez osobę postronną, korzystającą z tej samej sieci. Poza tym Twój dostawca usług internetowych ma możliwość monitorowania Twojej aktywności w sieci (jakie witryny odwiedzasz, ile czasu tam spędzasz, ile danych oraz jakie dokładnie dane przesyłasz).

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób skutecznie ukryć swój adres IP oraz lokalizację niezależnie od tego czy korzystasz z PC, laptopa, smartfona czy innego urządzenia elektronicznego podłączonego do sieci.

Dodatkowo przesyłane przez Ciebie dane zostaną zaszyfrowane (dostawca Twojego łącza zobaczy jedynie ciąg zaszyfrowanych informacji) oraz zyskasz możliwość odwiedzania stron, które do tej pory mogły być dla Ciebie niedostępne ze względu na Twoje położenie geograficzne.

Jeśli korzystasz z sieci P2P oraz aplikacji typu uTorrent czy BitTorrent, koniecznie powinieneś zdecydować się na jedną z przedstawionych poniżej usług!

[Disclosure: This post contains affiliate links, which means I receive some commission (without additional cost from you) if you make a purchase using one of the links below.]

Rozwiązaniem opisanych wyżej problemów jest technologia określana skrótem VPN (Virtual Private Network). Poniżej znajdziesz linki do witryn najlepszych dostawców usług VPN. W szczególności polecam usługi czterech pierwszych firm z poniższej listy. Obecnie sam korzystam z NordVPN oraz PureVPN, co tym bardziej powinno stanowić rekomendację dla Ciebie.

 

Większość wymienionych wyżej usług jest objęta gwarancją satysfakcji. W razie niezadowolenia z nabytych usług masz możliwość rezygnacji (zwykle w ciągu 7 lub 30 dni) i możesz otrzymać zwrot wpłaconych wcześniej pieniędzy.

Miesięczne opłaty za korzystanie z serwerów VPN są w dzisiejszych czasach bardzo niskie i wahają się w przedziale od 3 do 13 $ (ok. 12-60 zł). Za taką kwotę otrzymujesz dostęp do setek serwerów znajdujących się w kilkudziesięciu lub nawet ponad 100 krajach. Transfer danych jest nieograniczony. Dodatkowo w przypadku niektórych usług, takich jak NordVPN czy PureVPN, masz możliwość korzystania z szyfrowanych połączeń na 5 lub nawet 6 urządzeniach jednocześnie w ramach jednego konta użytkownika i jednej, niewielkiej opłaty.

Decydując się na NordVPN otrzymujesz dostęp do serwerów ze statycznym, jak i dynamicznym IP oraz kilku dedykowanych adresów IP – wszystko bez dodatkowych opłat. Przesyłane dane są szyfrowane algorytmem 2048-bitowym, co akurat jest cechą bardzo rzadko spotykaną u konkurencji. Dostępne serwery zostały pogrupowane według lokalizacji oraz zastosowania. I tak serwery według zastosowania zostały podzielone na: Anti DDoS, Ultra Fast TV, Double VPN (ruch kierowany przez dwa serwery VPN w różnych krajach; również wyjątkowa cecha), Tor over VPN, Dedicated IP servers, Standard VPN.

PureVPN jest z kolei dostawcą, który oferuje najszybsze serwery na świecie. Łączna ich liczba przekracza na dzień dzisiejszy 750. Znajdują się one w ponad 140 krajach. Łączna liczba dostępnych adresów IP zarządzanych przez PureVPN przekracza 88 tysięcy.

U większości dostawców istnieje możliwość rozliczeń raz na miesiąc, raz na 6 miesięcy, raz na rok lub co dwa lata. Najbardziej opłaca się oczywiście roczna oraz dwuletnia subskrypcja, aczkolwiek na początku warto skorzystać z opcji na 1 miesiąc. W tym czasie można przetestować usługi na tyle dokładnie, by podjąć decyzję odnośnie dalszej subskrypcji.

Każdy dostawca usług VPN udostępnia aplikacje na najpopularniejsze systemy operacyjne: Windows, Mac OS, Android, iOS, czasami również Linux.

Osoby zainteresowane rozszerzeniami do przeglądarek internetowych mogą skorzystać z usług firmy ZenMate. W tym przypadku można otrzymać dostęp do serwerów w Niemczech, Rumunii, Hongkongu i USA zupełnie za darmo. Serwery te (jako darmowe) są jednak dość mocno obciążone. Pamiętaj więc, że możesz nie uzyskać takich prędkości jak w przypadku wymienionych wyżej płatnych usług. Za niewielką (miesięczną lub roczną) opłatą otrzymasz dostęp do serwerów sieci ZenMate zlokalizowanych w 28 krajach.

Ostatnią opcją do wykorzystania jest instalacja darmowej aplikacji OpenVPN oraz pobieranie ze strony VPN Gate darmowych plików konfiguracyjnych. Ta metoda (jako darmowa) również nie jest metodą doskonałą. Większość znalezionych serwerów oferuje bardzo słaby transfer lub przestaje działać w ciągu kilku godzin od pobrania pliku konfiguracyjnego. Jeśli ktoś potrzebuje jednak skorzystać z serwera VPN raz czy dwa, jest to dosyć dobra opcja.

 • Swój aktualny adres IP oraz przybliżoną lokalizację sprawdzisz wpisując w Google frazę “moje IP”, “mój adres IP” lub “my IP” i odwiedzając dowolną stronę z dostępnych wyników.
 • Pamiętaj by mieć w miarę aktualne aplikacje oraz zaktualizowany system operacyjny. Ponadto bardzo ważne jest korzystanie ze sprawdzonego, renomowanego programu typu Internet Security. W szczególności polecam produkty marki Kaspersky Lab oraz Norton.

 

 

* Aktualizacja (28 sierpnia 2017): Ceny przedstawionych wyżej usług VPN mogą ulegać zmianie w czasie, gdyż zależą one, naturalnie, od dostawców tych usług.

7 Comments
 • Grzegorz
  Posted at 11:51h, 03 May Reply

  Również polecam wszystkim głównie tych dwóch producentów co autor artykułu. 🙂

 • Krzysztof
  Posted at 06:49h, 08 May Reply

  Używałem ExpressVPN, ale ze względu na cenę musiałem z niego zrezygnować. Teraz mam PureVPN i NordVPN zgodnie z zaleceniami autora artykułu i jestem pod wielkim wrażeniem! W sumie te dwie sieci zapewniają mi większe możliwości i więcej funkcji niż sam ExpressVPN, a finansowo wychodzi nawet nieco taniej! 😀 Znakomicie. Produkty naprawdę warte polecenia!

 • Darek
  Posted at 04:48h, 09 May Reply

  Potwierdzam – najlepszy wybór to PureVPN i NordVPN.

 • Wiola
  Posted at 11:40h, 15 May Reply

  Używałam przez pewien czas SurfEasy, ale rzeczywiście PureVPN i NordVPN są liderami w tej branży 🙂

 • Michał
  Posted at 15:12h, 03 June Reply

  Zdecydowałem się na oba programy ze screenów zamieszczonych na końcu artykułu i jestem bardzo zadowolony. Rzeczywiście rewelacja!

 • Mikołaj
  Posted at 05:51h, 17 August Reply

  Przetestowałem kilka tego typu usług i dla mnie PureVPN jest zdecydowanie najlepszy – sprawnie działa, wygodny i prosty w obsłudze. Szkoda, że teraz już nie ma licencji 2-letniej… :/ Zamiast niej pojawiła się roczna i teraz za rok płaci się tyle, ile wcześniej za dwa lata :/ Cieszę się, że załapałem się na 2-letnią subskrypcję 🙂 😀

 • Przemysław
  Posted at 13:09h, 23 August Reply

  Skorzystałem z dwóch szczególnie polecanych przez autora usług i przyznam, że jest to bardzo dobry zestaw 🙂 Korzystam na PC, smartfonie i tablecie. Zero problemów, a połączenie przez serwer VPN przydaje się dosyć często.

Post A Comment