Jak nauczyć się angielskiego

4
42
Jak nauczyć się angielskiego

Język angielski jest od wielu lat niezmiennie językiem międzynarodowym i jednocześnie jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Może on się przydać nie tylko w trakcie podróży zagranicznych, lecz także w naszym kraju.

Czytanie instrukcji obsługi, przeglądanie Internetu, rozmowa w mieście z obcokrajowcem, obsługa urządzeń elektronicznych. Są to przykładowe sytuacje, w których może okazać się potrzebna znajomość języka angielskiego.

Jak nauczyć się angielskiego? Czy samodzielna nauka angielskiego w domu jest dobrym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Jak nauczyć się angielskiego

 

Jeśli jesteś obecnie uczniem lub studentem, masz możliwość nauczania się języka angielskiego na dość dobrym poziomie w ramach zajęć w szkole czy na uczelni.

Jeżeli jednak czasy szkolne masz już za sobą, pozostaje nauka języka angielskiego na własną rękę. I tutaj masz do wyboru dwie opcje – skorzystanie z oferty jednej ze szkół językowych lub samodzielna nauka angielskiego w domu.

 

Nauka języka w szkole językowej

 

W miastach obecnie jest sporo rozmaitych szkół językowych. Jeśli masz w miarę blisko do jednej z nich i nie masz nic przeciwko zajęciom prowadzonym podobnie jak w szkole czy na studiach, możesz zapisać się na kurs dowolnego języka.

Jeżeli natomiast preferujesz inne metody nauki, przejdź do następnego akapitu.

 

Samodzielna nauka angielskiego w domu

 

Samodzielna nauka angielskiego (jak i innych języków obcych) jest bardzo wygodną metodą nauki, która nie wymaga od Ciebie dojeżdżania na zajęcia. Możesz mieszkać w dowolnym miejscu na świecie. Do nauki wystarczy komputer, smartfon i połączenie z Internetem.

Główną metodą nauki angielskiego w domu będzie nauka z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu programów komputerowych.

W szczególności mogę każdemu polecić dwa programy: Profesor Henry oraz Rosetta Stone.

Nie są to programy darmowe, lecz warto ponieść jednorazową opłatę w celu skuteczniejszej nauki.

Programy te są bowiem oparte o system powtórek materiału. Algorytmy obserwują postęp użytkownika i na podstawie jego wyników wyznaczają terminy powtórek tak, aby zapamiętać jak najwięcej przy jak najmniejszym nakładzie pracy.

 

Profesor Henry

 

Aplikacja, z której sam osobiście korzystam, to Profesor Henry Słownictwo. Jest ona podzielona na 4 części. Każda część oznacza wyższy poziom zaawansowania materiału.

Profesor Henry Słownictwo

Program zawiera ćwiczenia związane ze słuchaniem, czytaniem i pisaniem.

Materiał podzielony został na kilkadziesiąt kategorii tematycznych.

Profesor Henry Słownictwo - Nowy materiał - kategorie

Aby nie utracić postępu nauki w razie awarii dysku czy zmiany systemu operacyjnego, można skopiować na dowolny nośnik stan obecnych powtórek. Następnie można załadować pliki z powrotem do programu po jego zainstalowaniu oraz ręcznym utworzeniu profilu i voilà! Można kontynuować naukę od momentu, w którym została zakończona (nawet jeżeli program został zainstalowany na innym komputerze niż poprzednio).

Pliki, które należy skopiować to usr_v2.t oraz folder o nazwie 1. Znajdują się one w katalogu, w którym został zainstalowany Profesor Henry.

Profesor Henry - kopia zapasowa powtórek

 

Rosetta Stone

 

Rosetta Stone jest drugim doskonałym programem do nauki języków obcych. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej znanych tego typu programów na świecie!

Rosetta Stone

Materiał zawarty w aplikacji również znajduje się na różnych poziomach trudności.

Program również opiera się o system powtórek rozłożonych w czasie.

Zapis powtórek materiału również można skopiować, a następnie wczytać do programu na tym samym lub na innym komputerze.

W tym celu należy skopiować plik tracking.db3 z katalogu C:\ProgramData\Rosetta Stone\TOTALe.

 

Nauka angielskiego z aplikacji na smartfony

 

Nie korzystam osobiście z tej metody, lecz tak naprawdę jest ona bardzo praktyczna. Smartfona każdy ma przy sobie – i w domu i poza nim. Obecnie istnieje kilka bardzo dobrych aplikacji do nauki angielskiego na systemy Android i iOS.

Do najbardziej popularnych i prawdopodobnie najskuteczniejszych tego typu aplikacji należą:

Powyższe aplikacje umożliwiają również naukę innych języków. Jeśli masz odpowiednio dużo czasu i zapału, być może warto poznać przynajmniej podstawy kolejnego języka…

 

Ogólne porady dotyczące nauki języków obcych

 

1. Pamiętaj o regularności – 10-20 minut nauki każdego dnia przyniesie lepsze efekty niż 2 godziny spędzone raz w tygodniu.

2. Znajdź swoją porę do nauki i wytwórz w sobie nawyk uczenia się o stałej porze każdego dnia.

3. Słuchaj zagranicznych stacji radiowych, oglądaj zagraniczne programy telewizyjne, czytaj zagraniczne strony internetowe.

Pamiętaj również, że umiejętność mówienia w obcym języku i rozumienia ze słuchu najlepiej rozwija się podczas zagranicznych wyjazdów. Wtedy przeważnie nie jesteś w stanie komunikować się z ludźmi w swoim języku ojczystym. Masz za to z kolei mnóstwo okazji do porozumiewania się w języku obcym.

Jak nauczyć się angielskiego
5 (100%) 2 votes

4 KOMENTARZE

  1. Profesor Henry – znam tą aplikację. Uczyłem się z niej przez długi czas i naprawdę dużo mi pomogła. Później zacząłem sporo przebywać poza granicami. Wtedy już było dużo łatwiej podszlifować język na jeszcze wyższy poziom.

  2. Ja jeszcze słyszałam kiedyś o fiszkach. Jednak w porównaniu do programów na komputer czy na smartfona wolę to drugie, bardziej nowoczesne rozwiązanie 🙂

  3. Ciekawy jest fakt, że wiele osób uważa, że ucząc się tylko w szkole można opanować na dobrym poziomie język obcy. W praktyce akurat nigdy nie jest tak łatwo…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here