Jak nauczyć się angielskiego

4
16
Jak nauczyć się angielskiego

Język angielski jest od wielu lat niezmiennie językiem międzynarodowym i jednocześnie jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Może on się przydać nie tylko w trakcie podróży zagranicznych, lecz także w naszym kraju.

Czytanie instrukcji obsługi, przeglądanie Internetu, rozmowa w mieście z obcokrajowcem, obsługa urządzeń elektronicznych. Są to przykładowe sytuacje, w których może okazać się potrzebna znajomość angielskiego.

Jak więc tego języka się nauczyć?

Jak nauczyć się angielskiego

Jeśli jesteś obecnie uczniem lub studentem, masz możliwość nauczania się języka angielskiego na dość dobrym poziomie w ramach zajęć w szkole czy na uczelni.

Jeżeli jednak czasy szkolne masz już za sobą, pozostaje nauka języka angielskiego na własną rękę. I tutaj masz do wyboru dwie opcje – skorzystanie z oferty jednej ze szkół językowych lub samodzielna nauka angielskiego w domu.

Nauka języka w szkole językowej

W miastach obecnie jest sporo rozmaitych szkół językowych. Jeśli masz w miarę blisko do jednej z nich i nie masz nic przeciwko zajęciom prowadzonym podobnie jak w szkole czy na studiach, możesz zapisać się na kurs dowolnego języka.

Jeżeli natomiast preferujesz inne metody nauki, przejdź do następnego akapitu.

Samodzielna nauka angielskiego w domu

Samodzielna nauka angielskiego (jak i innych języków obcych) jest bardzo wygodną metodą nauki, która nie wymaga od Ciebie dojeżdżania na zajęcia. Możesz mieszkać w dowolnym miejscu na świecie. Do nauki wystarczy komputer, smartfon i połączenie z Internetem.

Główną metodą nauki angielskiego w domu będzie nauka z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu programów komputerowych.

W szczególności mogę każdemu polecić dwa programy: Profesor Henry oraz Rosetta Stone.

Nie są to programy darmowe, lecz warto ponieść jednorazową opłatę w celu skuteczniejszej nauki.

Programy te są bowiem oparte o system powtórek materiału. Algorytmy obserwują postęp użytkownika i na podstawie jego wyników wyznaczają terminy powtórek tak, aby zapamiętać jak najwięcej przy jak najmniejszym nakładzie pracy.

Profesor Henry

Aplikacja, z której sam osobiście korzystam, to Profesor Henry Słownictwo. Jest ona podzielona na 4 części. Każda część oznacza wyższy poziom zaawansowania materiału.

Profesor Henry Słownictwo

Program zawiera ćwiczenia związane ze słuchaniem, czytaniem i pisaniem.

Materiał podzielony został na kilkadziesiąt kategorii tematycznych.

Profesor Henry Słownictwo - Nowy materiał - kategorie

Aby nie utracić postępu nauki w razie awarii dysku czy zmiany systemu operacyjnego, można skopiować na dowolny nośnik stan obecnych powtórek. Następnie można załadować pliki z powrotem do programu po jego zainstalowaniu oraz ręcznym utworzeniu profilu i voilà! Można kontynuować naukę od momentu, w którym została zakończona (nawet jeżeli program został zainstalowany na innym komputerze niż poprzednio).

Pliki, które należy skopiować to usr_v2.t oraz folder o nazwie 1. Znajdują się one w katalogu, w którym został zainstalowany Profesor Henry.

Profesor Henry - kopia zapasowa powtórek

Rosetta Stone

Rosetta Stone jest drugim doskonałym programem do nauki języków obcych. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej znanych tego typu programów na świecie!

Rosetta Stone

Materiał zawarty w aplikacji również znajduje się na różnych poziomach trudności.

Program również opiera się o system powtórek rozłożonych w czasie.

Zapis powtórek materiału również można skopiować, a następnie wczytać do programu na tym samym lub na innym komputerze.

W tym celu należy skopiować plik tracking.db3 z katalogu C:\ProgramData\Rosetta Stone\TOTALe.

Nauka angielskiego z aplikacji na smartfony

Nie korzystam osobiście z tej metody, lecz tak naprawdę jest ona bardzo praktyczna. Smartfona każdy ma przy sobie – i w domu i poza nim. Obecnie istnieje kilka bardzo dobrych aplikacji do nauki angielskiego na systemy Android i iOS.

Do najbardziej popularnych i prawdopodobnie najskuteczniejszych tego typu aplikacji należą:

Powyższe aplikacje umożliwiają również naukę innych języków. Jeśli masz odpowiednio dużo czasu i zapału, być może warto poznać przynajmniej podstawy kolejnego języka…

Ogólne porady dotyczące nauki języków obcych

1. Pamiętaj o regularności – 10-20 minut nauki każdego dnia przyniesie lepsze efekty niż 2 godziny spędzone raz w tygodniu.

2. Znajdź swoją porę do nauki i wytwórz w sobie nawyk uczenia się o stałej porze każdego dnia.

3. Słuchaj zagranicznych stacji radiowych, oglądaj zagraniczne programy telewizyjne, czytaj zagraniczne strony internetowe.

Pamiętaj również, że umiejętność mówienia w obcym języku i rozumienia ze słuchu najlepiej rozwija się podczas zagranicznych wyjazdów. Wtedy przeważnie nie jesteś w stanie komunikować się z ludźmi w swoim języku ojczystym. Masz za to z kolei mnóstwo okazji do porozumiewania się w języku obcym.

4 KOMENTARZE

  1. Profesor Henry – znam tą aplikację. Uczyłem się z niej przez długi czas i naprawdę dużo mi pomogła. Później zacząłem sporo przebywać poza granicami. Wtedy już było dużo łatwiej podszlifować język na jeszcze wyższy poziom.

  2. Ja jeszcze słyszałam kiedyś o fiszkach. Jednak w porównaniu do programów na komputer czy na smartfona wolę to drugie, bardziej nowoczesne rozwiązanie 🙂

  3. Ciekawy jest fakt, że wiele osób uważa, że ucząc się tylko w szkole można opanować na dobrym poziomie język obcy. W praktyce akurat nigdy nie jest tak łatwo…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here