Jak podejmować właściwe decyzje

3
4
Jak podejmować decyzje

 

Człowiek w swoim życiu wielokrotnie spotyka się z sytuacją, w której musi podjąć jakąś decyzję, lecz nie wie, która z nich będzie najlepsza. W tym artykule znajdziesz dwa doskonałe sposoby, dzięki którym podejmowanie trudnych decyzji może stać się znacznie łatwiejsze.

Pierwsza metoda nazywana analizą konsekwencji gorszego scenariusza jest dość krótka i dość prosta w zastosowaniu. Polega ona na udzieleniu sobie odpowiedzi na 3 poniższe pytania:

 • Jaka jest najgorsza możliwa konsekwencja danego wyboru?
 • Jakie jest prawdopodobieństwo takiego rezultatu?
 • Czy to ryzyko jest do przyjęcia?

 

Kolejna metoda nazwana została macierzą podejmowania decyzji. Pozwala ona podjąć decyzję wśród kilku opcji, które mamy do wyboru. Jako przykład prześledźmy proces powstawania macierzy pomagającej w podjęciu decyzji „praca na etacie czy własny biznes”.

Macierz podejmowania decyzji

 • W pierwszym kroku tworzymy kolumny: Czynniki oraz możliwości jakie mamy do wyboru (dwie lub więcej).
 • Następnie w kolumnie o nazwie Czynniki wypisujemy wszystkie czynniki mogące nam pomóc w dokonaniu decyzji (im więcej, tym lepiej).
 • Obok każdego czynnika wpisujemy w nawiasie ocenę w skali od 1 do 10 mówiącą na ile ważny jest dany czynnik przy podjęciu decyzji. Jeśli najważniejszą rzeczą jest możliwość wyboru dowolnego miejsca zamieszkania, ten czynnik oceniamy na 10.
 • Następnie przechodzimy do kolumn zawierających opcje spośród których możemy wybierać. W poszczególnych wierszach wpisujemy oceny (w skali od 1 do 10) dotyczące każdego czynnika po hipotetycznym dokonaniu danego wyboru. Na etacie mamy ustalone godziny pracy, nie możemy sobie robić przerw w dowolnym momencie, naszym czasem często zarządza ktoś inny, więc tutaj zarządzanie czasem ma ocenę zaledwie 5. W przypadku własnego biznesu mamy możliwość robienia sobie przerw, wyjazdu na dzień czy dwa bez upominania się o urlop. W razie choroby możemy również kilka dni odpocząć i raczej nic się nie stanie. Stąd ocena 9.
 • Zarobki na etacie są mniejsze lub większe. Część osób jednak zarabia w ten sposób naprawdę bardzo przyzwoite pieniądze, więc tu jest ocena 6. W przypadku własnego biznesu również bywa różnie, lecz tu zazwyczaj zarobki są wyższe niż na etacie i stąd ocena 10.
 • Na etacie wystarczy zwykle przepracować ok. 8 godzin w ciągu doby, 5 dni w tygodniu. Reszta to czas wolny, co daje wysoką ocenę 9. We własnym biznesie ludzie zwykle pracują po 12 godzin na dobę lub nawet więcej, wliczając w to często święta, soboty i niedziele. Stąd bardzo niska ocena 2.
 • Obowiązki na etacie zwykle ograniczają się do 8 godzin pracy. We własnej działalności człowiek ma znacznie więcej obowiązków. Stąd oceny odpowiednio 9 i 3.
 • W przypadku pracy na etacie miejsce zamieszkania jest w dużej mierze ograniczone do okolicy, w której znajduje się dana siedziba firmy (ocena 5). W przypadku własnego biznesu można tak wszystko zaplanować, by móc mieszkać w dowolnym miejscu na świecie (ocena 10).
 • Na koniec mnożymy oceny w kolumnie Czynniki przez odpowiadające im oceny w kolumnach z możliwościami, jakie mamy do wyboru i zapisujemy wyniki w nawiasach.
 • Sumujemy liczby zapisane w nawiasach w poszczególnych kolumnach. Wyższy wynik oznacza opcję, którą powinniśmy wybrać.
Jak podejmować właściwe decyzje
5 (100%) 1 vote

3 KOMENTARZE

 1. Sporo pomógł mi ten artykuł, jak również cała strona 🙂 Wartościowe artykuły i porady, nieraz ciekawe programy i usługi. Podoba mi się fakt połączenia wiedzy z kilku różnych dziedzin. Ulepszanie życia nie polega przecież np. na samym rozwoju osobistym 🙂

 2. Przy większych, trudniejszych decyzjach na pewno warto skorzystać z tego typu schematu. Sam to robiłem niejednokrotnie i mogę polecić tą stronę i tą metodę każdemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here