Jak przekonania wpływają na Twoje życie

2
2
Jak przekonania wpływają na Twoje życie

 

Każdemu znane jest zapewne powiedzenie „Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.”. Czy jest to tylko pusty frazes? W jaki sposób Twoje przekonania mogą wpływać na Twoje decyzje oraz na jakość Twojego życia?

Postrzeganie rzeczywistości jest różne dla każdego człowieka. Wszystko co człowiek widzi oraz słyszy jest przepuszczane przez zbiór jego filtrów zwanych przekonaniami. Przekonania są często dość trudne do rozpoznania i przeważnie są niesłusznie mylone z rzeczywistością. Większość ludzi ma dziesiątki lub setki przekonań na dowolne tematy i nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Jest oczywiście część przekonań pozytywnych i część negatywnych – zwykle z przewagą tych drugich.

Jeśli ktoś ma na przykład przekonanie, że nie da się zarobić większych pieniędzy, a ludzie bogaci to oszuści i złodzieje, taka osoba będzie mieć problem z zarabianiem pieniędzy. Gdy ktoś uważa, że nauka jest trudna, a wyższe wykształcenie wykracza kompletnie poza możliwości tej osoby, to taka osoba będzie mieć faktycznie problemy z nauką. Taki właśnie mechanizm realizuje się w dowolnej sferze życia.

Przykładową metodą na zmianę własnych przekonań jest tzw. Racjonalna Terapia Zachowań (RTZ). Zgodnie z jej założeniem to nie samo zdarzenie wywołuje negatywne emocje (takie jak smutek, strach lub przerażenie) lecz niewłaściwa interpretacja tego faktu. Aby spojrzeć na sytuację nieco bardziej z dystansu, należy odpowiedzieć sobie na 5 pytań:

  • Czy to przekonanie jest oparte na faktach?
  • Czy to przekonanie chroni moje życie i zdrowie?
  • Czy to przekonanie pozwala mi osiągać bliższe lub dalsze cele?
  • Czy to przekonanie pozwala mi rozwiązywać konflikty lub ich unikać?
  • Czy to przekonanie pozwala mi czuć się tak jak chciałbym się czuć?

 

Jeśli co najmniej 3 odpowiedzi są pozytywne, przekonanie jest dla nas korzystne. W przeciwnym razie jest niekorzystne.

Drugim ćwiczeniem jakie warto wykonać jest wypisanie swoich przekonań na kartce, a następnie zaprzeczenie tym przekonaniom. Można znaleźć tu przykłady osób, którym jednak udało się coś osiągnąć i dla których dane przekonanie okazało się nieprawdziwe. Warto znaleźć jak najwięcej powodów, dla których dane przekonanie nie ma sensu.

Dodatkowo warto się zastanowić jaką osobą musi być ktoś, kto ma dane przekonanie, jakie poczucie własnej wartości ma ta osoba oraz jaką osobą chcesz zostać i co powinieneś myśleć na swój temat.

Jak przekonania wpływają na Twoje życie
5 (100%) 1 vote

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here