Jak zabezpieczyć dane z komputera, smartfona, laptopa

6
Jak zabezpieczyć dane z komputera, smartfona, laptopa

 

Lepsze życie osiągniesz nie tylko poprzez rozwój osobisty i samodoskonalenie. Aby zacząć żyć lepiej i być w pełni szczęśliwym, warto również zadbać o inne aspekty swojego życia. Jedna z takich kwestii została poruszona w tym artykule.

W dzisiejszych czasach większość ludzi przechowuje całkiem spore kolekcje zdjęć, nagrań itp. na rozmaitych urządzeniach takich jak komputer, smartfon czy laptop. W jaki sposób można zabezpieczyć te dane i czy można w ogóle zapobiec ich utracie?  Jedną z najprostszych i zarazem najskuteczniejszą metodą jest tworzenie kopii zapasowych, przynajmniej najważniejszych plików. Kopię taką można wykonywać na kilka sposobów.

Pierwszą z możliwych opcji jest skorzystanie z usługi o nazwie cloud backup. W dobie coraz szybszych połączeń internetowych nie ma większego problemu z przesyłaniem gigabajtów danych. Aczkolwiek, nie ma potrzeby tworzenia kopii 1:1 całego dysku twardego. Wystarczy kopia najważniejszych plików. W razie awarii i wymiany sprzętu, w razie pożaru, ataku hakera/wirusa/ransomware, i tak często trzeba instalować od początku system operacyjny i przynajmniej podstawowe aplikacje. Pozostałe pliki wystarczy po prostu skopiować. Istnieje co najmniej kilka usług umożliwiających tworzenie kopii danych w chmurze. Jedną z najlepszych (i w dodatku dość korzystną z finansowego punktu widzenia) jest iDrive. Dzięki iDrive możesz tworzyć kopie zapasowe z kilku urządzeń takich jak komputery PC i Mac, laptopy, smartfony. Do wszystkich danych masz wtedy dostęp za pośrednictwem internetu. iDrive pozwala również synchronizować dane na różnych urządzeniach i tworzyć automatycznie kopie nowych oraz zmodyfikowanych plików.

Jeśli wolisz skorzystać z innych rozwiązań, warto rozważyć tworzenie kopii najważniejszych plików (najlepiej na bieżąco) z wykorzystaniem urządzeń takich jak pendrive lub zewnętrzny dysk twardy. Tego typu urządzenia są dzisiaj dość tanie, pojemne i łatwo dostępne.

Możesz również zadawać sobie pytanie po co w ogóle tworzyć kopie zapasowe. Otóż dane można stracić w najmniej oczekiwanym momencie z rozmaitych powodów – wspomniany wyżej atak wirusa/hakera/ransomware, pożar, powódź, nieumyślne fizyczne uszkodzenie sprzętu, awaria dysku twardego. Przyczyn może być wiele. Doświadczenie jednak pokazuje, że człowiek docenia potęgę tworzenia kopii zapasowych swoich danych dopiero wtedy, gdy te dane straci…

W jaki sposób można przewidzieć zbliżającą się awarię dysku twardego? Istnieją aplikacje monitorujące na bieżąco stan dysku i ostrzegające o jego pogorszeniu. Jako przykłady warto podać np. HDDlife oraz Hard Disk Sentinel. Jedną z najlepszych aplikacji tego typu jest Ashampoo HDD Control (zwłaszcza w wersji 2).

Najlepiej więc dmuchać na zimne i zabezpieczyć swoje dane na przyszłość 🙂

Jak zabezpieczyć dane z komputera, smartfona, laptopa
5 (100%) 1 vote