Jak założyć bloga lub stronę internetową

Jak założyć bloga lub stronę internetową

Na świecie istnieje obecnie około 2 miliardów stron internetowych, z czego kilkaset milionów stanowią blogi. Pomimo ogromnej konkurencji wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody związanej z prowadzeniem własnej witryny.

W tym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki oraz informacje dotyczące tworzenia bloga lub dowolnej strony internetowej.

Jak założyć bloga lub stronę internetową

Proces tworzenia stron internetowych można podzielić na kilka etapów.

Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć przed założeniem bloga, jest wybór platformy do blogowania.

Istnieją platformy płatne i bezpłatne. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Ich porównanie znajduje się w poniższej tabeli.

Gdzie najlepiej założyć bloga – porównanie platform do blogowania (rozwiązania płatne i bezpłatne)

Rodzaj platformydarmowapłatna
Przykładowe nazwyWordPress.com, Blogger / Blogspot, Tumblr, Weebly, BloxWordPress.org, Joomla
Plusy- brak opłat- profesjonalny adres www
- duże możliwości wpływania na wygląd strony / bloga
- duża liczba (płatnych oraz darmowych) wtyczek zwiększających funkcjonalność bloga
- ogromna popularność platformy WordPress.org umożliwia łatwiejsze rozwiązywanie potencjalnych problemów technicznych
- możliwość publikowania dowolnych treści oraz zarabiania na stronie lub na blogu
- wyłączność w zarządzaniu stroną / blogiem
Minusy- adres www w rodzaju: nazwa_domeny.blogspot.com, nazwa_domeny.wordpress.com lub nazwa_domeny.blog.pl
- niewielkie możliwości wpływania na wygląd bloga
- ograniczona przestrzeń dyskowa
- brak wtyczek
- brak możliwości zarabiania na blogu
- brak wyłączności w zarządzaniu blogiem (dzisiaj strona może istnieć, a jutro już nie, gdyż istnieje administracja mogąca ją najzwyczajniej w świecie usunąć np. z powodu prób komercjalizacji bloga)
- konieczność regularnego opłacania domeny i hostingu

Jak więc widzisz, platformy darmowe nie są bez powodu darmowe – mają one sporo ograniczeń.

Jeśli interesuje Cię posiadanie strony z profesjonalnym adresem www (tzn. bez końcówek typu: .blogspot.com, .wordpress.com itp.) oraz możliwość zarabiania pieniędzy na stronie / blogu, jedynym wyborem jest zdecydowanie się na opcję płatną.

Biorąc pod uwagę dwie najbardziej popularne dziś płatne platformy – WordPress.org oraz Joomla – zdecydowanie wygrywa WordPress. Obecnie jest to najczęściej spotykana platforma na świecie, która charakteryzuje się dodatkowo nieco łatwiejszą obsługą niż konkurencyjna Joomla.

Skoro wybór platformy został już dokonany, czas na opis składników wymaganych do stworzenia bloga lub strony internetowej. Składnikami tymi są: hosting oraz domena.

Tak naprawdę to właśnie te dwa składniki są płatnymi elementami całej układanki, gdyż sama Joomla lub WordPress nie wymagają dokonywania płatności w celu ich nabycia oraz instalacji.

Co to jest hosting i co to jest domena internetowa

Aby dowolna strona internetowa była dostępna w sieci, musi ona znajdować się na serwerze. Serwer taki (jego przestrzeń dyskowa oraz inne podzespoły) określany jest jako hosting.

Domena internetowa to z kolei nazwa określająca adres strony internetowej (jest to tak jakby adres strony, ale bez przedrostka http(s)://www.), np. alivebetter.com, onet.pl, facebook.com, google.pl.

Przyrostek występujący po kropce w nazwie domeny nazywa się rozszerzeniem.

Najlepsze i najpopularniejsze obecnie rozszerzenia to: .com, .org, .net, .biz, .eu, .co.uk oraz wszelkie skróty związane z nazwami państw.

W ostatnim czasie pojawiają się domeny z końcówkami takimi jak: .club, .life, .tech, .online, .store, .world. Całkiem możliwe, że w przyszłości staną się one bardziej popularne.

Jakie cechy posiada dobra nazwa domeny

Dobra nazwa domeny internetowej powinna charakteryzować się kilkoma następującymi cechami:

  • możliwie krótka – nazwa domeny wraz z rozszerzeniem nie powinna przekraczać 20-30 znaków; im krótsza nazwa domeny, tym lepiej; wspanialastronadotyczacafilmowfabularnych.pl byłaby zdecydowanie za długą nazwą
  • słownikowa – nazwa domeny powinna zawierać wyrazy występujące w słowniku (nie może być ona ciągiem przypadkowych znaków, np. wfn8o4gtkhi.pl); każdy ciąg przypadkowych znaków jest dość kiepską nazwą domeny
  • powiązana z branżą (rodzajem działalności) – jeśli Twoja strona dotyczy mody lub motoryzacji, nie wybieraj domeny w rodzaju uroczepsiaki.pl
  • łatwa do zapamiętania – potencjalni czytelnicy i/lub klienci nie powinni mieć problemu z zapamiętaniem adresu strony
  • powinna zawierać słowa kluczowe
  • może zawierać Twoje imię, nazwisko lub nazwę firmy (jeżeli taką prowadzisz)
  • nie powinna zawierać cyfr; wyjątki stanowią liczby: 24 i 365; prodiagnostics24.com jest bardzo dobrą nazwą domeny
  • nie powinna zawierać myślników
  • powinna przejść tzw. radio test domeny – jeśli podasz komuś nazwę domeny słownie np. przez telefon, nie powinien on mieć wątpliwości odnośnie sposobu zapisania danej nazwy.

Gdzie kupić domenę i hosting

Skoro już wiesz co to jest hosting, co to jest domena internetowa oraz czym charakteryzuje się nazwa wartościowej domeny, czas na informacje dotyczące procesu ich kupna.

Odnośnie wyboru firmy hostingowej oraz rejestratora domen stworzyłem osobne wpisy. Tutaj napiszę bardzo krótko: dwie najlepsze firmy hostingowe – SiteGround i Cloudways, dwóch najlepszych rejestratorów domen – Namecheap i OVH.

Ważne:

Jeśli chcesz nabyć domenę w innej firmie niż Twoja firma hostingowa (właśnie taką opcję każdemu polecam), kup najpierw domenę, a dopiero później hosting. Kolejność ta jest bardzo ważna, gdyż w trakcie zakładania konta u dostawcy hostingu (przynajmniej w przypadku SiteGround) pojawią się dwie opcje do wyboru: albo masz już domenę i podajesz jej nazwę, albo musisz ją zarejestrować w firmie hostingowej podczas zakładania konta.

Jako że domenę można nabyć bardzo tanio w OVH lub w Namecheap, zalecam jej nabycie przed nabyciem serwera.

W przypadku niedostępności domeny z danym rozszerzeniem może zaistnieć konieczność jej kupna u innego rejestratora (dwie wymienione przeze mnie firmy obsługują praktycznie 100% dostępnych na świecie rozszerzeń).

Jeżeli zechcesz w przyszłości dokupić inną domenę i podpiąć ją pod ten sam serwer, można tego dokonać w panelu administracyjnym dostawcy hostingu.

Wracając jeszcze do wyboru domeny, istnieje również drugi sposób jej nabycia. Zamiast rejestrować nową domenę możesz odkupić od kogoś domenę zarejestrowaną jakiś czas temu. Opcja taka ma jednak swoje plusy i minusy.

Jedną z głównych zalet jest fakt, że kilkuletnią domenę będzie łatwiej wypozycjonować niż kompletnie nową.

Największa wada takich poszukiwań to koszt zakupu domeny. O ile nową domenę można nabyć za ok. 40 zł, kupno kilkuletniej (czyli bardziej wartościowej) domeny wiąże się z wydatkiem rzędu od kilkuset zł do nawet kilkuset tysięcy zł w zależności od nazwy i wieku domeny oraz jej historii.

Przykładami popularnych stron zrzeszających osoby sprzedające i kupujące domeny są Sedo oraz GoDaddy.

Co warto sprawdzić w trakcie poszukiwania starej domeny

Zanim zdecydujesz się na potencjalny zakup domeny na rynku wtórnym, warto sprawdzić kilka wymienionych poniżej aspektów.

Informacje dotyczące wieku i właściciela domeny

whois.domaintools.com – na tej stronie sprawdzisz kiedy po raz pierwszy domena została zarejestrowana, w jakiej firmie dokonano rejestracji (ew. na jakim hostingu się znajduje) oraz kto jest właścicielem domeny (o ile osoba ta nie korzysta z opcji ukrycia swoich danych osobowych).

Zawartość strony w przeszłości

web.archive.org – na tej stronie możesz sprawdzić jak wyglądała strona oraz jakie treści na niej się znajdowały w pewnych momentach w przeszłości.

Sprawdzenie czy domena nie została uznana za spamerską

ultratools.com – sprawdzisz tu czy domena nie jest znana z rozsyłania spamu (w przypadku gdyby była, jej kupno oczywiście nie ma żadnego sensu).

Weryfikacja strony pod kątem oprogramowania szpiegującego, wirusów itp.

Istnieją dwie wartościowe witryny oferujące tego typu skanery: sitecheck.sucuri.net oraz safeweb.norton.com.

Wycena domeny internetowej

Jeśli chodzi o wycenę starej domeny internetowej, dość trudno jest dokonać jej jednoznacznie. Czasami mówi się, że domena jest warta tyle, ile klient jest skłonny za nią zapłacić.

Istnieje jednak kilka narzędzi dostępnych za darmo w sieci, które zajmują się wyceną domen internetowych.

Dwa najbardziej godne polecenia to Free Valuator oraz narzędzie do wyceny domen od firmy GoDaddy.

Pierwsze z nich bierze pod uwagę takie czynniki jak nazwa i wiek domeny, ranking Alexy, zawartość strony.

Drugie natomiast przegląda historię transakcji podobnych domen oraz kwoty tych transakcji i na tej podstawie dokonuje wyceny.

Proces kupna domeny na rynku wtórnym

Decydując się na kupno domeny od jej poprzedniego właściciela, możesz się zastanawiać, w jaki sposób dokonać płatności oraz czy poprzedni właściciel faktycznie przekaże Tobie domenę na własność po otrzymaniu gotówki.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą tzw. transakcje escrow. Proces takiego zakupu został opisany na blogu firmy Namecheap.

Jak podpiąć domenę pod hosting

Jeśli masz już zakupioną domenę i hosting, czas na połączenie tych dwóch składników. Inaczej bowiem nie będziesz w stanie niczego stworzyć na stronie.

Ustawienia DNS dla serwera w SiteGround

Najpierw zaloguj się do panelu administracyjnego SiteGround. Następnie kliknij My Accounts -> Information & Settings i skopiuj wartości z sekcji Account DNS.

SiteGround - DNS

Ewentualnie możesz je również skopiować z whois.domaintools.com jeśli tam się pojawią.

Whois DomainTools - AliveBetter-com

Kolejny krok to zalogowanie się do firmy, która zarejestrowała Twoją domenę internetową, znalezienie odpowiednich pól i wklejenie wartości skopiowanych z panelu administracyjnego firmy hostingowej.

W przypadku firmy Namecheap należy kliknąć Domain List w menu po lewej stronie, a następnie Manage obok domeny, którą chcesz podpiąć do serwera. W sekcji Nameservers wybierasz z listy Custom DNS i wklejasz wartości skopiowane z panelu dostawcy hostingu.

Namecheap - DNS

W przypadku innego rejestratora domen może zaistnieć potrzeba podpięcia serwera poprzez dodanie rekordu typu A do strefy DNS domeny. Przykład takiej konfiguracji znajduje się na poniższym screenie.

OVH - ustawienia DNS

Co prawda dotyczy on domeny powiązanej z serwerem w Cloudways, lecz w tym przypadku chodzi o zaprezentowanie schematu działania.

Jako nazwa (lub domena) powinna znajdować się nazwa domeny, którą podpinasz pod serwer. Wiele firm zamiast nazwy domeny stosuje zapis w postaci ‚@’ lub ‚www’. Ten pierwszy oznacza nazwę domeny bez przedrostka ‚www’, a drugi nazwę domeny z ‚www’.

Warto utworzyć rekordy typu A korzystając z obu tych form. Dzięki temu można mieć pewność, że zarówno nazwa_domeny.rozszerzenie jak i www.nazwa_domeny.rozszerzenie wpisane na pasku adresu skierują internautę pod odpowiedni adres.

Typ rekordu – w tym przypadku musi to być A.

Adres docelowy to adres IP serwera, na którym znajduje się strona (w przypadku SiteGround znajdziesz go w zakładce My Accounts lub w cPanel).

TTL (Time To Live) oznacza czas w sekundach, po jakim zmiany w strefie DNS mają być widoczne w internecie. Domyślnie proces aktualizacji rekordów DNS trwa od kilku do nawet 72 godzin. Jeśli ustawisz krótki czas w polu TTL, aktualizacja zakończy się w podanym czasie, np. 1 minuta (60 sekund) lub 5 minut (300 sekund).

Pozostałe rekordy widoczne na zrzucie ekranu pojawiły się automatycznie po rejestracji domeny.

Ustawienia DNS dla serwera w Cloudways

W przypadku hostingu w Cloudways nie ma możliwości dodawania rekordów typu NS (nameservers) do strefy DNS domeny. Konieczne jest dodawanie opisanych poprzednio rekordów typu A.

Poniższy zrzut pokazuje gdzie można znaleźć wymagany adres IP (zakładka Servers).

Cloudways - adres IP serwera

Drugą opcją jest przejście do zakładki Applications w górnym menu i wybranie odpowiedniej strony / domeny.

Cloudways - adres IP strony

Ustawienia DNS domeny alivebetter.pl zostały już zaprezentowane.

Poniżej z kolei znajdują się ustawienia DNS domeny alivebetter.com.

Namecheap - ustawienia DNS 01

Opcję Custom DNS, która była wymagana w przypadku serwera w SiteGround, należy teraz zmienić na Namecheap BasicDNS.

Namecheap - ustawienia DNS 02

Powyższy screen przedstawia omówione wcześniej rekordy typu A z zastosowaniem symboli ‚@’ oraz ‚www’. Oznaczają one przekierowanie zarówno po wpisaniu alivebetter.com jak i www.alivebetter.com pod konkretny adres IP (adres serwera zawierającego pliki).

Co się dzieje w przypadku, gdy na serwerze znajduje się kilka witryn i są one dostępne pod tym samym adresem IP? Każda witryna znajduje się w osobnym katalogu, dzięki czemu ładują się te pliki, których spodziewa się internauta.

Dwa pozostałe rekordy DNS zostały omówione w artykule dotyczącym przyspieszania stron opartych na WordPressie.

Po prawidłowym podpięciu serwera pod domenę przyszedł czas na część główną.

Wybór motywu strony

Na temat motywów na strony WordPressowe napisałem już osobny artykuł. Tu jedynie wspomnę, że na obu wersjach mojego bloga korzystam od początku ich istnienia z motywu Bridge.

Panel administracyjny WordPressa

W tej części artykułu zaczynamy już właściwe prace nad stroną.

Proces instalacji WordPressa na serwerze zależy w dużej mierze od wyboru firmy hostingowej. Często w celu instalacji należy przejść przez krótkiego kreatora instalacji. Często też instalacja nie jest w ogóle wymagana, gdyż WordPress jest dostępny na serwerze natychmiast po jego uruchomieniu.

Przejdźmy więc do omówienia panelu administratora platformy WordPress.

Aby dostać się do takiego panelu, należy wpisać na pasku adresu przeglądarki nazwa_domeny.rozszerzenie/wp-admin (ewentualnie nazwa_domeny.rozszerzenie/wp-login.php).

Po naciśnięciu Entera zobaczysz okienko podobne do tego na poniższym screenie.

WordPress - logowanie

Kolejny zrzut przedstawia panel zarządzania platformą WordPress.

WordPress - kokpit

Mnogość dostępnych funkcji i przycisków może się wydawać początkowo przerażająca, lecz w codziennym zastosowaniu wystarczy korzystać zaledwie z kilku z nich.

Jedną z najważniejszych opcji jest przycisk Wpisy w menu po lewej stronie. To tutaj właśnie będziesz tworzyć nowe posty i edytować już utworzone.

WordPress - wpisy

Kolejną ważną opcją są Strony. Będziesz tu tworzyć dodatkowe podstrony takie jak „Kontakt” lub „O mnie”. Ich tworzenie nie jest zbyt skomplikowane – całość przebiega w trybie wizualnym.

WordPress - strony

Każda strona i każdy post mogą zostać ustawione jako prywatne, publiczne lub zabezpieczone hasłem.

Przy każdym poście istnieje możliwość ustawiania daty jego edycji. W celu zwiększenia zasięgu i popularności bloga warto edytować i aktualizować stare wpisy.

Sekcja Wygląd -> Motywy służy do zarządzania motywami.

WordPress - motywy

Wygląd -> Widgety pozwala z kolei na dodawanie rozmaitych widgetów do wybranych elementów strony. Możesz na przykład umieszczać je na pasku bocznym przy założeniu, że wybrany przez Ciebie motyw zezwala na takie działanie.

WordPress - widgety

Bardzo ważna jest także opcja Wygląd -> Menu. To właśnie tu możesz stworzyć w trybie wizualnym wielopoziomowe, rozwijane menu.

WordPress - menu
Jedna z najistotniejszych opcji znajduje się pod przyciskiem Wtyczki w menu po lewej stronie. Dzięki niej możesz niesamowicie zwiększyć możliwości WordPressa i ułatwić sobie pracę.

WordPress - wtyczki

Więcej informacji oraz zestawienie kilkunastu najważniejszych i najlepszych wtyczek znajdziesz w tym artykule.

Warto jeszcze przejść do zakładki Ustawienia -> Ogólne i tam podać kilka podstawowych informacji na temat swojej witryny.

To właśnie tutaj wpisujesz dokładny adres swojej witryny z uwzględnieniem lub z pominięciem ‚www.’ w zależności od własnych preferencji.

WordPress - ustawienia - ogólne

W prawym górnym rogu istnieje możliwość przejścia do edycji profilu administratora oraz opcja wylogowania się z panelu.

W tej części artykułu zostały pokrótce przedstawione podstawowe i najważniejsze funkcjonalności związane z zarządzaniem WordPressem. Pozostałe opcje poznasz z biegiem czasu i wtedy też nabierzesz większego doświadczenia w posługiwaniu się platformą.