Metoda 6 słoików - najlepsza metoda zarządzania pieniędzmi

Metoda 6 słoików – najlepsza metoda zarządzania pieniędzmi

 

Jeśli interesujesz się od dłuższego czasu rozwojem osobistym, być może słyszałeś już o tzw. metodzie 6 słoików bądź też 6 wiaderek. Na czym polega ta metoda? Otóż polega ona tym, że wszystkie zarobione pieniądze dzielimy na 6 części w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, w której zbyt duża część pieniędzy zostałaby wydana na jakiś cel i tym samym nagle zabrakłoby gotówki na inne wydatki.

Poniżej znajdziesz przykładowy procentowy podział zarobionych pieniędzy:

 • 1. Comiesięczne wydatki (55%) – rachunki, jedzenie, paliwo, utrzymanie domu, samochodu itp.
 • 2. Wolność finansowa (10%) – pieniądze, których nie powinieneś wydawać. Masz je oszczędzać i możesz inwestować np. w złoto, nieruchomości, papiery wartościowe, fundusze, obligacje.
 • 3. Edukacja (10%) – pieniądze na książki, kursy, szkolenia itp. Człowiek powinien cały czas się rozwijać i edukować się.
 • 4. Większe, sporadyczne wydatki (10%) – kupno mieszkania, telewizora, komputera, wczasy/wycieczka.
 • 5. Rozrywka (10%) – te pieniądze możesz wydawać na bieżąco (każdego miesiąca) np. na nową koszulę, perfumy, zegarek, weekend w hotelu 5-gwiazdkowym, krótki wyjazd itp. (cokolwiek co da Ci radość).
 • 6. Pomoc innym (5%) – są to pieniądze, za które możesz kupić bliskiej osobie jakiś prezent, przekazać je komuś z rodziny lub innej osobie potrzebującej bądź wesprzeć fundację charytatywną.

 

Procentowy wkład do każdego „słoika” możesz oczywiście zmieniać według własnych potrzeb. Osoba zarabiająca 1000-2000 zł miesięcznie może być zmuszona do zwiększenia procentowego udziału na comiesięczne wydatki. Z kolei jeśli ktoś zarabia 20-30 tys. zł miesięcznie, nie potrzebuje wydawać 10 tys. zł lub więcej na rachunki, jedzenie, paliwo.

Jako „słoik”, do którego wkładamy odpowiednie kwoty pieniędzy, warto wykorzystać osobne konta w jednym lub w kilku bankach. Zwykle po zalogowaniu się do bankowości internetowej mamy możliwość zakładania dodatkowych kont bez konieczności wychodzenia z domu.

Na koniec pozostaje pytanie – co w przypadku, gdy mamy na tyle niskie dochody, że wystarczy jedynie na przeżycie danego miesiąca? W takiej sytuacji warto odkładać na osobne konta choćby zaledwie 1% swoich zarobków. Wtedy 95% zarobków i tak pozostaje na rachunki, żywność itp. Na osobne konta wystarczy odkładać po kilka zł miesięcznie. Oczywiście nie są to pieniądze, za które można coś większego kupić lub wyjechać na zagraniczną wycieczkę, ale chodzi tu w dużej mierze o odpowiedni nawyk – nawyk oszczędzania i odkładania pieniędzy.

7 komentarzy
 • Irmina
  Posted at 10:21h, 03 lipca Odpowiedz

  Znam tą metodę już od pewnego czasu i muszę przyznać, że przynosi efekty.

 • Żaneta
  Posted at 10:56h, 14 sierpnia Odpowiedz

  Dzięki tej metodzie o wiele łatwiej zarządza się finansami i rzeczywiście oszczędzanie przychodzi znacznie łatwiej. Oczywiście im większe ma ktoś zarobki, tym większe pole do popisu 🙂

 • Przemysław
  Posted at 13:31h, 23 sierpnia Odpowiedz

  Zarządzanie pieniędzmi wymaga nieco konsekwencji i samodyscypliny. Powyższa metoda działa dosyć skutecznie dla mnie i prawdopodobnie dla większości ludzi. Trzymając wszystkie pieniądze na jednym koncie, można je szybko i łatwo roztrwonić… Metoda z artykułu zdecydowanie pomaga w zarządzaniu pieniędzmi 🙂

 • Maciej
  Posted at 12:42h, 26 sierpnia Odpowiedz

  Dosyć skuteczna i ciekawa metoda. Rzeczywiście pomaga w zapanowaniu nad wydatkami 🙂

 • Luiza
  Posted at 17:07h, 03 stycznia Odpowiedz

  Całkiem fajna metoda 🙂 Dodatkowo im większe zarobki, tym bardziej tego typu działania się przydają 🙂

 • Klaudia
  Posted at 19:01h, 11 stycznia Odpowiedz

  Im więcej zarobionych pieniędzy, tym bardziej taka metoda się przydaje.

 • Łukasz
  Posted at 03:50h, 06 września Odpowiedz

  Bardzo fajna, skuteczna i przydatna metoda. W szczególności dla tych, którzy zarabiają więcej niż tylko pensję minimalną, pomimo tego pieniądze bardzo szybko im się gdzieś rozchodzą…

Post A Comment