Motywacja

37
Motywacja

Czym jest motywacja

 

Motywacja to inaczej mówiąc stan gotowości do podjęcia działania. Jest ona niezwykle ważna nie tylko przy podejmowaniu dowolnego działania, lecz również w procesie realizacji celów i postanowień noworocznych. Motywacja jest naturalnie tym większa, im większe szanse osiągnięcia sukcesu. Również jest tym większa, im łatwiejsze zadanie mamy do wykonania.

 

Rodzaje motywacji

 

Motywację można podzielić na dwa rodzaje:

– motywacja „od” (negatywna) – występuje wtedy, gdy człowieka motywuje uniknięcie czegoś (najczęściej rozmaitych problemów);

– motywacja „do” (pozytywna) – motywacją dla człowieka jest dążenie do czegoś (osiągnięcie czegoś);

– motywacja zewnętrzna – oparta na czynnikach zewnętrznych takich jak możliwość zarobienia pieniędzy czy opłacenia rachunków;

– motywacja wewnętrzna – oparta na własnej ciekawości świata i żądzy wiedzy.

 

Jak zwiększyć motywację

 

Poniżej znajduje się lista najlepszych sposobów na zwiększenie motywacji. Im więcej z nich będziesz stosować w swoim życiu, tym więcej uda Ci się osiągnąć.

  1. Zadeklaruj innym co masz zamiar robić lub osiągnąć. Taka deklaracja spowoduje, że prawdopodobnie nie zechcesz wyjść na osobę gołosłowną i zrobisz wszystko co możliwe aby wywiązać się ze swojej deklaracji.
  2. Dziel zadania na mniejsze części. Często bowiem zadanie jako całość wydaje się nie do przejścia, natomiast po podzieleniu na mniejsze części jest o wiele łatwiejsze. Wiąże się z tym dodatkowo sposób na zwiększenie motywacji przedstawiony w punkcie 3.
  3. Ciesz się nawet najmniejszymi sukcesami i nagradzaj się za nie.
  4. Wyobrażaj sobie jak to będzie, gdy już osiągniesz swój cel. Sama wizualizacja oczywiście nie wystarczy, ale w połączeniu z działaniem jest bardzo wartościowa.
  5. Przeanalizuj negatywne konsekwencje niewykonania zadania. Weź pod uwagę zarówno konsekwencje krótkoterminowe, jak i długoterminowe.
  6. Przeanalizuj w podobny sposób jak w poprzednim punkcie pozytywne konsekwencje wykonania zadania.
  7. Podejmij pierwszy krok i zacznij działać. Często po wykonaniu pierwszego kroku znacznie łatwiej jest kontynuować wykonywanie zadania.
  8. Słuchaj muzyki motywacyjnej.
  9. Rób to, co lubisz robić. Jeśli człowiek zmusza się do czegoś, czego nie lubi robić, trudno być w tym czasie zmotywowanym.
  10. Twórz odpowiednie nawyki. Jeśli stworzysz sobie nawyk działania (co nie powinno przekroczyć 3-4 tygodni), będziesz z większą łatwością zabierać się za swoją pracę.
Motywacja
5 (100%) 5 votes