Najlepsze szablony WordPress

125
Najlepsze szablony WordPress

Jednym z etapów tworzenia dowolnej strony internetowej na WordPressie jest wybór odpowiedniego szablonu. To właśnie od niego zależy w dużej mierze wygląd strony. Od wyglądu z kolei zależy m.in. liczba czytelników oraz czas spędzony na stronie, co w dość oczywisty sposób przekłada się na wysokość zarobków.

 

Najlepsze szablony WordPress

 

W sieci znajdują się zarówno darmowe jak i płatne szablony dla WordPressa. Kilka darmowych motywów instaluje się domyślnie wraz z instalacją samej platformy WordPress.

Ja jednak w szczególności polecam każdemu zapoznanie się ze zbiorem motywów dostępnych w witrynie ThemeForest.

ThemeForest - popularne 2018

Jest ich tam całkiem sporo.

Są to szablony płatne – każdy z nich kosztuje około 60 USD. Opłata zostaje dokonana jednorazowo. Istnieje możliwość dodatkowej płatności za przedłużone wsparcie techniczne. Ja osobiście z takiej opcji nie korzystam.

Aktualizacje szablonu są udostępniane bez ograniczenia czasowego nawet w przypadku jednorazowej płatności.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając szablon WordPress

 

Przy wyborze motywu należy kierować się kilkoma czynnikami:

– wielkość sprzedaży

– średnia ocen

– częstotliwość aktualizacji – im częściej szablon jest aktualizowany, tym lepiej

– zgodność z poszczególnymi przeglądarkami internetowymi

– zgodność z najnowszymi wersjami platformy WordPress.

Poza tym, motyw powinien być oparty o tzw. responsive design. Oznacza to, że strona powinna automatycznie się dostosowywać do wyświetlaczy w urządzeniach, na których jest przeglądana. Obecnie bowiem miliony ludzi na całym świecie korzystają z Internetu za pomocą smartfonów i tabletów.

Oprócz tego, szablon powinien być interesujący wizualnie, dostosowany do SEO oraz zoptymalizowany pod kątem szybkiego ładowania.

Większość dostępnych dziś płatnych szablonów premium (takich jakie można znaleźć na ThemeForest) posiada wszystkie wymagane cechy!

Jeśli chodzi o motyw stosowany na tym blogu, najpierw był to przez długi czas Bridge. Od początku grudnia 2018 roku jest to jednak motyw Newspaper.

 

Jak dodać szablon do strony na WordPressie

 

Aby zainstalować nowy motyw na stronie opartej o WordPressa, wykonaj poniższe kroki.

1. Zaloguj się do panelu administratora swojej strony.

2. Kliknij w menu po lewej stronie Wygląd -> Motywy.

3. Kliknij przycisk Dodaj nowy w górnej części ekranu.

WordPress - motywy - Dodaj nowy

4. Kliknij przycisk Wyślij motyw na serwer.

WordPress - motywy - Wyslij motyw na serwer

5. Wskaż odpowiedni plik (w moim przypadku najpierw był to bridge.zip, teraz jest Newspaper.zip) i prześlij go na serwer.

6. Aktywuj zainstalowany motyw.

Warto również wiedzieć, że do motywu bardzo często jest dołączona dość obszerna i szczegółowa dokumentacja dotycząca jego instalacji i konfigurowania jego ustawień.

 

Jak zaktualizować szablon WordPress

 

Szablony WordPress powinny być aktualizowane podobnie jak wtyczki oraz sam rdzeń WordPressa. Aktualizacji motywu można dokonać na dwa sposoby – automatycznie (przy użyciu przycisku dostępnego w panelu administracyjnym WordPressa) lub ręcznie (za pośrednictwem panelu dostępnego w firmie hostingowej).

W tym artykule przedstawiam metodę aktualizacji ręcznej, która jest uznawana za bardziej bezpieczną – nie niesie ze sobą ryzyka zresetowania ustawień szablonu zmodyfikowanych przez administratora strony.

1. Pobierz motyw na dysk komputera – w przypadku szablonu zakupionego na ThemeForest należy zalogować się na swój profil, przejść do sekcji Downloads (prawy górny róg ekranu), a następnie kliknąć Download -> All files & documentation.

ThemeForest - downloads

2. Wypakuj pobrane archiwum, a następnie znajdź wśród plików kolejne archiwum – tym razem zawierające motyw (w moim przypadku może to być plik bridge.zip lub Newspaper.zip).

3. Zaloguj się do panelu administracyjnego swojej witryny (domyślna ścieżka to „nazwa_domeny.rozszerzenie/wp-admin” lub „nazwa_domeny.rozszerzenie/wp-login.php”).

4. W menu pionowym panelu administracyjnego swojej witryny, umieszczonym po lewej stronie okna, kliknij WP File Manager (jeśli jeszcze nie masz zainstalowanej tej wtyczki, zainstaluj ją korzystając z opcji Plugins -> Add New).

5. Przejdź do katalogu wp-content/themes. Kliknij prawym przyciskiem myszy w wolnym obszarze okna zawierającego listę plików, a następnie kliknij Upload files. Wskaż odpowiedni plik, np. bridge.zip lub Newspaper.zip.

WP File Manager - aktualizacja motywu

6. Po wysłaniu archiwum z motywem na serwer należy wypakować archiwum klikając je prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu opcję Extract files from archive -> Here.

WP File Manager - aktualizacja motywu 02

Jeśli pojawi się pytanie o zastąpienie istniejącego już katalogu tym nowym (znajdującym się w archiwum), należy potwierdzić chęć wykonania tej operacji.

Archiwum można już usunąć z serwera klikając je prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu opcję Delete.

Najlepsze szablony WordPress
5 (100%) 6 votes