Najlepszy rejestrator domen internetowych

Najlepszy rejestrator domen internetowych

Jeśli chcesz stworzyć dowolną stronę internetową, potrzebujesz domeny internetowej oraz hostingu. Na temat hostingu opublikowałem na blogu osobny artykuł. Dziś z kolei odpowiem na pytanie „Która firma będzie najlepszym wyborem przy procesie rejestracji domeny internetowej?”.

Najlepszy rejestrator domen internetowych

Na dzisiejszym rynku istnieje sporo znanych firm rejestrujących domeny internetowe. W tym artykule omówię kilka z nich zasługujących na szczególną uwagę.

1. Namecheap

Namecheap

Jak sama nazwa wskazuje – domenę można nabyć naprawdę tanio w porównaniu do usług konkurencji. Interfejs użytkownika jest dość prosty w obsłudze. Proces rejestracji również jest prosty i szybki. Domenę można bez większego problemu połączyć z hostingiem dowolnego dostawcy.

Namecheap, oprócz rejestracji domeny, pozwala również na wykupienie hostingu. Ja jednak polecam w tym celu dwie inne firmy.

Kolejną ważną cechą firmy Namecheap jest dość łatwe zarządzanie ustawieniami serwerów DNS.

Namecheap - ustawienia DNS 01

Namecheap - ustawienia DNS 02

Odpowiednie skonfigurowanie serwerów DNS jest jednym z obowiązkowych etapów stworzenia dowolnej strony internetowej.

Wracając do tematu rejestracji domen, przejdźmy teraz do drugiej firmy w zestawieniu.

2. OVH

OVH

Firma założona we Francji tuż przed końcem XX wieku. Obecnie działa ona w wielu krajach świata. Co ciekawe, ma również swoją siedzibę oraz pracowników w Polsce.

Podobnie jak numer 1 na mojej liście, OVH oferuje również bardzo niskie ceny rejestracji i odnowienia domeny – w przypadku domen z rozszerzeniami .com oraz .pl jest to kwota rzędu 40-50 zł rocznie.

Zarządzanie ustawieniami serwerów DNS również nie jest w tym przypadku zbytnio skomplikowane.

OVH - ustawienia DNS

Jak można wywnioskować z powyższego screena, domena alivebetter.pl jest obecnie zarejestrowana właśnie w OVH.

3. SiteGround

SiteGround - strona główna

Jest to firma, z której usług korzystałem przez ponad 2 lata od momentu założenia bloga.

Jakość usług oraz wsparcie techniczne zapewniane przez SiteGround są na bardzo wysokim poziomie.

Czynnikiem, który zdecydował o przeniesieniu moich witryn do innego dostawcy hostingu, była zbyt wysoka cena w SiteGround.

W czerwcu 2018 opłata za serwer została podwyższona z 23,95 EUR na 29,95 EUR miesięcznie (do tych cen należy jeszcze doliczyć VAT). W Cloudways wystarczający dla mnie serwer kosztuje zaledwie 10 USD miesięcznie.

Roczny koszt przedłużenia domeny z końcówką .pl wynosi w SiteGround 16,95 EUR + VAT (ok. 90 PLN rocznie). W OVH utrzymanie tej samej domeny kosztuje w granicach 40-50 PLN rocznie.

Kolejnym powodem przeniesienia domeny był brak możliwości podpięcia jej do serwera zarządzanego przez Cloudways.

4. GoDaddy

GoDaddy

Jest to druga w moim zestawieniu firma posiadająca siedzibę oraz pracowników w Polsce.

Jest to również jedna z największych i najbardziej znanych na świecie firm hostingowych oraz rejestrujących domeny.

Ogromnym plusem tej platformy jest dostępność domen z różnymi rozszerzeniami.

Z kolei przy próbie przeniesienia domeny .pl z SiteGround do GoDaddy pojawił mi się na ekranie nieoczekiwany komunikat informujący o braku możliwości przeniesienia domeny z tym rozszerzeniem.

GoDaddy - brak możliwości przeniesienia domeny pl

Wniosek – domen z rozszerzeniem .pl nie można przenosić, ale tylko do GoDaddy. Ogólnie można przenosić. Mi się udało przeniesienie domeny z SiteGround do OVH.

Porównanie kosztu rejestracji oraz utrzymania domeny w przykładowych firmach

Poniżej znajdują się screeny przedstawiające koszty utrzymania domeny z rozszerzeniem .com. Różnica w cenach nie jest strasznie duża, lecz przy większej liczbie posiadanych domen nabrałaby większego znaczenia.

Namecheap – 10,98 USD rocznie.

Namecheap - rejestracja domeny

SiteGround – 15,95 USD rocznie.

SiteGround - rejestracja domeny

GoDaddy – 11,99 USD za pierwszy rok i po 14,99 USD za każdy kolejny.

GoDaddy - rejestracja domeny

Jak widzisz, Namecheap oferuje najniższe stawki za utrzymanie domeny.

Jak już mogłeś/-aś wcześniej zauważyć, warto również mieć domeny zarejestrowane w OVH.

Jeśli chodzi o rejestrację domeny z rozszerzeniem .pl, najlepszym wyborem jest w tym przypadku OVH. W SiteGround oraz w GoDaddy koszt utrzymania takiej domeny będzie znacznie wyższy. Namecheap natomiast nie umożliwia rejestracji domen z końcówką .pl.

Alternatywą pozostaje skorzystanie z największych polskich rejestratorów domen takich jak home.pl lub nazwa.pl. W ich przypadku jednak roczny koszt utrzymania dowolnej domeny wynosi aż 123 PLN – https://home.pl/cennik/, https://www.nazwa.pl/cennik/cennik-domen/.

Jak sprawdzić informacje dotyczące zarejestrowanej już domeny

Każda domena internetowa musi zostać zarejestrowana na konkretną firmę lub osobę. W związku z tym w sieci istnieją witryny pozwalające sprawdzać informacje dotyczące dowolnej domeny. Jednym z najlepszych tego typu narzędzi jest whois.domaintools.com.

Whois DomainTools - AliveBetter-pl - 2018

Dowiesz się stamtąd, kiedy po raz pierwszy została zarejestrowana domena, do kiedy jest zarejestrowana, na kogo jest zarejestrowana oraz w jakiej firmie została zarejestrowana (ew. do jakiego hostingu została podpięta).

Jeśli ktoś chciałby jednak ukryć swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania lub adres firmy, adres email, numer telefonu itp.), istnieje taka opcja. Namecheap oferuje ją bez dodatkowych opłat. Funkcja ta nazywa się WhoisGuard.

Alternatywą dla rejestracji nowych domen może być również kupno domeny na rynku wtórnym. Do tego celu wykorzystuje się serwisy gromadzące kupujących i sprzedających domeny. Przykładami takich stron są GoDaddy oraz Sedo.

Pozostałe aspekty tworzenia stron www zostały opisane w innych artykułach w dziale Blogowanie.