Postanowienia noworoczne

54
Postanowienia noworoczne

Każdego roku miliony ludzi na całym świecie mają postanowienia noworoczne. Niestety, większość z nich nie zostaje zrealizowana. Część statystyk mówi, że zrealizowanych zostaje zaledwie poniżej 10% postanowień.

 

Co należy zmienić aby realizować swoje postanowienia noworoczne

 

Zanim podam konkretne porady dotyczące realizacji postanowień noworocznych, chcę aby najpierw każdy odpowiedział sobie na dwa pytania.

Czy wszyscy mogą realizować swoje postanowienia noworoczne?

Czy Nowy Rok jest jedynym i najlepszym w roku czasem na nowe postanowienia?

Odpowiedź na pierwsze pytanie, niestety, brzmi „nie” (o ile ktoś nie postanawia sobie np. „Przeleżę cały Nowy Rok w łóżku.”). 😉

Na drugie pytanie można z kolei odpowiedzieć „i tak i nie”. Wyjaśnienie tej zaskakującej odpowiedzi znajduje się w dalszej części artykułu.

Teraz przechodzimy jednak do konkretnych porad.

  1. Nie szalej zbytnio z liczbą postanowień. Ustal sobie 2-3 postanowienia do osiągnięcia na jeden rok. Jeśli człowiek ma za dużo rzeczy na głowie, ciężko jest doprowadzić cokolwiek do końca.
  2. Dziel większe zadania na poszczególne etapy. W ten sposób możesz obserwować swój postęp i cieszyć się nawet z niewielkich efektów. Jeśli chcesz na przykład schudnąć, nie licz na to, że schudniesz nagle z dnia na dzień o kilka kilogramów. Jeśli chcesz zrezygnować ze spożywania cukru, też nie zrobisz tego z dnia na dzień. Musisz redukować spożywaną ilość stopniowo, małymi krokami. Podobna zasada odnosi się do większości celów i postanowień.
  3. Postanowienia noworoczne, tak jak wszystkie cele, powinny być zgodne z zasadą SMART – Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound. Polskie odpowiedniki poszczególnych cech to: konkretny, mierzalny, osiągalny, realny, określony w czasie. Jeśli przykładowo marzysz o czymś, co udało się osiągnąć zaledwie kilku osobom w Polsce albo tylko kilku osobom na świecie, prawdopodobnie na marzeniach się skończy… Próbować możesz, ale w takim przypadku trzeba też mieć mnóstwo szczęścia, by osiągnąć swój cel. Co prawda większość rozmaitych coachów i mówców motywacyjnych powiada, że szczęście i pech nie istnieją 😮 Że jeśli będziesz wystarczająco długo pracować, to nie ma innej opcji – na pewno osiągniesz sukces. Rafał Brzoska należący przez długi czas do listy 100 najbogatszych Polaków twierdzi jednak inaczej
  4. Przygotuj się na dość ciężką pracę. Bardzo rzadko bowiem się zdarza, że efekty przychodzą szybko i łatwo. Obojętnie czy chodzi o biznes, zdrowie czy inną sferę życia.

 

Dlaczego ludzie nie realizują swoich postanowień noworocznych

 

Jest kilka przyczyn tego, że większość ludzi nie realizuje swoich postanowień noworocznych. Dotyczą one zarówno zrzucania wagi, zarabiania pieniędzy, jak i innych sfer życia. Poniżej znajduje się lista tych powodów:

– oczekiwanie natychmiastowych rezultatów i brak cierpliwości;

– wizja osiągnięcia w rok czegoś, co normalnie zajmuje 10-15 lat życia lub jest nawet niemożliwe do osiągnięcia;

– brak podziału celu na mniejsze kroki;

– skupianie się na zbyt wielu celach jednocześnie;

– niezbyt przychylna reakcja najbliższych osób z otoczenia na wieść o danym postanowieniu;

– przyczyny losowe takie jak choroby, śmierć, wypadki.

Powyższe powody doprowadzają do tego, że niestety, nie każdy może zrealizować swoje postanowienia.

 

Zwykłe cele a postanowienia noworoczne

 

Czy w takim razie postanowienia noworoczne w ogóle mają sens i czym się różnią zwykłe cele od postanowień noworocznych?

Postanowienia mają sens przy założeniu, że weźmiesz się dokładnie za ich realizację. Jeśli jednak chodzi o różnice pomiędzy postanowieniami noworocznymi a zwykłymi celami, to różnica jest tylko jedna – Nowy Rok lub dowolny czas w ciągu roku.

Z końcem jednego roku i początkiem następnego może dodatkowo wiązać się nieco większy poziom motywacji do działania. Z reguły spadek następuje jeszcze w styczniu, ewentualnie w lutym.

Warto dodatkowo zwrócić uwagę na fakt, że ludzie osiągający sukcesy nigdy nie czekają na Nowy Rok. Ich „postanowienia noworoczne” są zwykłymi celami stawianymi w dowolnym czasie w ciągu roku. Ich realizacja również następuje z reguły w innym czasie niż przełom grudnia i stycznia…

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu, zachęcam do zapoznania się z pozostałymi artykułami z kategorii Rozwój osobisty.

Postanowienia noworoczne
5 (100%) 3 votes