Prokrastynacja – co to jest i jak sobie z tym poradzić

34
Prokrastynacja

Czym jest prokrastynacja

 

Słowo prokrastynacja pochodzi od łacińskiego wyrazu procrastinatio. Według Wikipedii jest to tendencja do odwlekania lub przekładania czegoś na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia.

Osoby cechujące się tego typu zachowaniem odkładają swoje obowiązki na później, by móc tymczasowo poczuć się lepiej. Często wydaje im się, że następny dzień będzie lepszy i że wtedy będą lepiej przygotowani do działania. Gdy już jednak zostaje niewiele czasu na wykonanie zadanie, pojawia się stres, złość i frustracja.

Według statystyk ponad 20% społeczeństwa charakteryzuje się prokrastynacją. Wśród studentów odsetek ten przekracza nawet 90%!

 

Główne przyczyny prokrastynacji

 

Odkładanie na później powiązane jest z określonym sposobem myślenia człowieka. Oto główne myśli, które powodują, że ludzie zwlekają z podjęciem jakiegokolwiek działania.

  1. Strach przed porażką. Ludzie często wyobrażają sobie, jak trudne będzie zadanie, które mają do wykonania. Brak pewności odnośnie efektów powstrzymuje przed podejmowaniem działania.
  2. Perfekcjonizm objawiający się próbą wykonania zadania idealnie.
  3. Problemy z koncentracją. Mogą one być spowodowane przez wiele czynników. Obojętnie jaka jest przyczyna tych problemów, należy ją jak najszybciej wyeliminować.

 

Jak radzić sobie z prokrastynacją

 

Poniżej znajduje się kilka sposobów radzenia sobie z prokrastynacją.

  1. Twórz listę zadań do zrobienia.
  2. Dziel zadania na mniejsze kroki.
  3. Zacznij dzień od najtrudniejszego zadania. Jeśli przełożysz je raz, istnieje ryzyko, że będziesz ciągle je przekładać.
  4. Po wykonaniu najtrudniejszego zadania wykonuj te, które można zakończyć w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu lista zadań zacznie dość szybko się skracać.
  5. Informuj znajomych o swoich planach. Dzięki temu będziesz czuć się bardziej zobowiązany do ich zrealizowania.
  6. Unikaj dystraktorów takich jak telefon, radio, telewizja czy media społecznościowe.

Wiele źródeł twierdzi ponadto, że prokrastynacja to nie cecha charakteru (w przeciwieństwie do lenistwa), lecz choroba psychiczna wymagająca leczenia u psychologa lub psychoterapeuty.

Jeśli w takim razie stwierdzisz u siebie występowanie prokrastynacji i nie wystarczą Ci metody podane nieco wyżej, być może wizyta u specjalisty faktycznie będzie dobrym rozwiązaniem…

Prokrastynacja – co to jest i jak sobie z tym poradzić
5 (100%) 1 vote